ОН: Меѓународната заедница да спречи претстојна катастрофа во Мјанмар

Од:

Високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Бачелет предупреди за сериозно кршење на човековите права под воена власт во Мјанмар и ја повика меѓународната заедница да стори повеќе за да спречи ескалација на конфликтот, објави „А Њуз“.

– Националните последици се ужасни и трагични – регионалните последици исто така можат да бидат длабоки, истакна Бачелет.

Таа нагласи дека „меѓународната заедница мора двојно да ги зголеми напорите да ја врати демократијата и да спречи поширок конфликт пред да биде предоцна“.

Би можело да ве интересира

ОН го прогласија пристапот до здрава животна средина како основно човеково право

Ана Ололовска

ОН: Специјален известувач од март ќе ги испитува кршењата на човековите права во Авганистан

А1он

Гутереш бара докази за обвинувањата на Етиопија за мешање на ОН

Ана Ололовска

Северна Кореја упати закана до СБ на ОН за критиките на нејзината нуклеарна програма

Ана Ололовска

СБ на ОН не постигна договор за заедничка изјава за севернокорејските ракетни тестирања

Ана Ололовска

ОН: Либанската економска криза силно ги погоди сириските бегалци

А1он