ОН: Крвавиот конфликт во Сирија може да ескалира

Од:

Крвав конфликт во Сирија би можел да ескалира по неколку битки што се разгореа низ целата земја во последните месеци, предупредија Обединетите нации во новиот извештај.

dobivaj vesti na viber

„Сирија не може да си дозволи да се врати на борбите од големи размери, но тоа е патот кон кој можеби оди“, рече Пауло Серџо Пинеиро, претседател на Комисијата на ОН за Сирија.

Во извештајот на 50 страници се вели дека грубото кршење на основните човекови права и хуманитарното право се зголемило во Сирија во последните шест месеци, и покрај тоа што многу активни боишта се смириле во последниве години.

Ова ги вклучува борбите во североисточниот и северозападниот дел на земјата во кои загинаа десетици цивили и ограничија пристап до храна и вода, се вели во извештајот.

Комисијата документирала повеќе руски воздушни бомбардирања на области под контрола на опозицијата во текот на изминатите три месеци, рече комесарот Хани Мегали.

„Во одреден момент мислевме дека војната во Сирија е целосно завршена“, изјави Пинеиро за новинарите во Женева, додавајќи дека прекршувањата документирани во извештајот покажуваат дека тоа не е така.

 

Би можело да ве интересира

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лавров доцнеше час и половина на седницата на ОН и си замина веднаш по говорот

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија

Безбедноста во јужниот Кавказ и источниот Медитеран во фокусот на средбата на МНР на Грција, Кипар и Ерменија

А1он

Генералното собрание на ОН му дозволи на Зеленски да им се обрати на светските лидери виртуелно

А1он

Северна Кореја гласаше против обраќање на Зеленски на Генералното собрание на ОН

А1он