ОН ја осуди интервенцијата против демонстрантите во Судан

Од:

Експертот на Обединети нации за човекови права во Судан, Адам Деинг денеска ја осуди интервенцијата против продемократските демонстранти.

dobivaj vesti na viber

Тој повика на ослободување на сите лица притворени за време на вонредната состојба и да прекине употребата на прекумерна сила и апсење на демонстрантите кои се против пучот.

На 29 мај во Судан беше укината вонредната состојба, што беше воведена на 25 октомври 2021 година откако армијата ја презеде власта.

Судан по воениот удар е политички блокиран и речиси секојдневно се одржуваат протести. Властите употребуваат боева муниција и солзавец врз демонстрантите, а за да спречат протести го исклучуваат интернетот и мобилниот сигнал.

Припадниците на суданските безбедносни сили ги обвинуваат и за сексуално насилство врз жените кои учествуваат во демонстрациите.

Според Обединети нации во протестите во Судан досега убиени се најмалку 99 луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 220 жртви во племенски судири во Судан

Во Судан околу седум милиони деца не одат на училиште

А1он

Во поплавите во Судан загинаа 66 луѓе

А1он

Илјадници Суданци низ улиците на Картум протестираат против воената управа

ОН: Речиси 12 милиони се соочуваат со акутен глад во Судан

Судан има драматичен недостиг на храна поради намалувањето на хуманитарната помош

Ана Ололовска