ОН и САД со повик до властите во Турција и до демонстрантите за дијалог

Од:

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун изјави дека граѓаните имаат право на демонстрации и повика на дијалог меѓу Владата и демонстрантите, јави ДПА.

Портпаролката на Белата куќа Катлин Хејден, изјави дека САД се вознемирени до ситуацијата во Турција и упатуваат повик за дијалог меѓу Владата и демонстрантите.

– Продолжуваме со вознемиреност да ги следиме случувањата во Турција и ја поддржуваме слободата на говорот како и правото за мирни демонстрации, изјави Хејден.

Во изминатата ноќ продолжија судирите меѓу полицијата и антивладините демонстрации на истанбулскиот плоштад Таксим.

Полицијата употреби солзавец и гумени куршуми да ги растера демонстрантите од плоштадот.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

Leave a Comment

fifteen − six =