ОН и порачаа на Русија: Навални има потреба од итна медицинска помош

Од:

Обединетите нации ја повикаа Русија да му обезбеди „итна и сеопфатна“ медицинска нега на Алексеј Навални по извештаите дека неговото здравје се влошува.

Рускиот опозициски лидер отслужува затворска казна од 11 и пол години под обвинение за измама и непочитување на судот.

„Згрозена сум од влошената здравствена состојба на Навални и недостатокот на задоволителна дијагноза и медицински третман“, изјави специјалниот известувач на ОН, Алис Едвардс.

Би можело да ве интересира

Помпео: „Америка ја изгуби моќта да ја контролира Русија“

УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ