ОН го осудуваат зголемувањето на бројот на жртвите и кршењето на основните човекови права на Хаити

Од:

Канцеларијата на ОН за човекови права изрази загриженост поради растечкото насилство во главниот град на Хаити, велејќи дека 99 лица се убиени во неодамнешните борби меѓу ривалските банди само во областа Сите Солеи.

dobivaj vesti na viber

Предупредувањето уследи неколку часа откако Советот за безбедност на ОН едногласно ја одобри резолуцијата со која се обновува мандатот на канцеларијата на ОН во проблематичната карипска земја и се повикуваат сите земји да го запрат трансферот на мало оружје, лесно оружје и муниција на сите кои таму поддржуваат насилство на банди и криминални активности.

Хуманитарните агенции на ОН соопштија дека се подготвени да им помогнат на заедниците кои имаат потреба кога тоа ќе биде безбедно, а портпаролот на УНХЦР Џереми Лоренс ги објасни опасностите со кои се соочуваат.

– Досега, од јануари до крајот на јуни, имаме документирано 934 убиства, 684 повреди и 680 киднапирања низ главниот град. Во петдневниот период, од 8 до 12 јули, најмалку 234 лица беа убиени или повредени во насилства поврзани со банди во областа Сите Солеи, рече тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Советот за човекови права на ОН ја отфрли расправата за односот кон Ујгурите во Кина

Ана Ололовска

Ди Карло: ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Ана Ололовска

ОН: Австралија ги прекрши човековите права на домородно островско население

Ана Ололовска

Денеска почнува генералната дебата на ГС на ОН

Ана Ололовска

Гутереш: Образованието во светот е во голема криза, треба да се издвојат повеќе средства

Ана Ололовска

Вучиќ побара од Русија и Кина да го блокираат приемот на Косово во Обединетите Нации

А1он