ОН: Ердоган и Путин да гарантираат мир во Идлиб

Од:

Во пресрет на средбата помеѓу претседателот на Турција и на Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин, специјалниот пратеник на Обединети нации за Сирија, Геир Педерсен ги повика да помогнат за обезбедување на мир во сириската провинција Идлиб.

За време на брифингот во Советот за безбедност на ОН, Педерсен истакна дека Сирија е поделена на неколку зони во кои меѓународните играчи се натпреваруваат за превласт.

Тој додаде дека нападите врз камповите на раселените лица, особено на турско-сириската граница се засилени во провинцијата Идлиб.

– Убеден сум дека ситуацијата на теренот во Идлиб ќе биде важно прашање на средба меѓу Путин и Ердоган. Многу зависи од нив, наведе Педерсен.

Би можело да ве интересира

Путин предупредува дека Русија е подготвена да возврати на заканите, доколку мора

А1он

Бајден најави разговори со Путин и Зеленски за смирување на тензиите меѓу двете земји

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Во близина на граничниот премин Богородица пронајдени пет мигранти од Сирија

А1он

Раиси и Путин разговараа за соработката меѓу Иран и Русија

А1он

Сирискиот претседател ал-Асад со Указ ја укина функцијата Голем муфтија

А1он