ОН: Еден милион долари за настраданите од ураганот Дориан на Бахамите

Од:

Организацијата на обединетите нации ќе донира еден милион долари за настраданите од ураганот Дориан на Бахамите.

Светската организација ги издвои средствата од посебен фонд за итни случаи

Според ОН, досега од ураганот загинале најмалку 20 лица, а 70.000 луѓе имаат итна потреба од хуманитарна помош.

Ураганот Дориан се уште претставува опасност за неколку американски држави долж источниот брег.

Би можело да ве интересира

Соперниците на Блумберг го обвинуваат дека сака да го купи гласањето на изборите

Ана Ололовска

Блумберг разгледува опции Хилари Клинтон да биде потпретседател

Ана Ололовска

Трамп до Русија: Престанете да ги поддржувате ѕверствата на Асад во Сирија

Ана Ололовска

Трамп со закани да не споделува информации со европски држави што работат со „Хуавеи“

Ана Ололовска

Од сезонскиот грип во САД починале 14.000 лица

Ана Ололовска

Рохани: Иран никогаш нема да преговара со САД под притисок