ОН: До крајот на годината се очекуваат уште половина милион авганистански бегалци

Од:

Обединетите нации соопштија дека се подготвуваат за можно иселување од Авганистан на уште половина милион бегалци до крајот на 2021 година.

– Во моментов има хуманитарна вонредна состојба во Авганистан, изјави заменичката на високиот комесар на УНХЦР, Кели Клементс.

И „ова е очигледно навистина динамична ситуација“, рече таа, објаснувајќи дека УНХЦР планира акции за различни сценарија, вклучително и масовно иселување.

– Се подготвуваме за околу 500.000 нови бегалци во регионот. Тоа е најлошото сценарио, рече таа.

Клементс особено ја нагласи потребата да се засили поддршката за соседните земји, кои веќе прифаќаат повеќе од 2,2 милиони авганистански бегалци и кои наскоро може да бидат сведоци на нов прилив.

Би можело да ве интересира

Талибанците и ја отсекле главата на спортистка од авганистанската репрезентација

А1он

Столтенберг: Ќе продолжиме да ги набљудуваме терористичките обиди во Авганистан

А1он

Путин: Укинувањето на ветото ќе ги уништи Обединетите нации

А1он

ФИФА евакуираше втора група спортисти од Авганистан

А1он

ОН формираа Фонд за помош за Авганистан

Ана Ололовска

Столтенберг ги повика членките на НАТО да ги надминат разликите околу Авганистан

А1он