ОН: Брегзит без договор ќе доведе до загуба на 16 милијарди евра

Од:

Британците ќе изгубат 16 милијарди долари извоз во Европската унија и уште неколку милијарди долари извоз во други земји доколку се реализира Брегзит без договор.

Економистите на ООН во студијата објавена од Конференцијата за трговија и развој на ООН (УНКТАД) оценуваат дека губењето на повластениот пристап до „пазарот на ЕУ како резултат на Брегзит без договор“ ќе предизвика загуби на извозот од најмалку 16 милијарди долари, што претставува околу седум проценти од вкупниот извоз на Велика Британија во ЕУ.

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ беше одложувано неколку пати, со краен рок до 31 октомври.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Британија ќе биде многу послаба ако се раскине унијата

А1он

Масовни отпуштања во Велика Британија поради пандемијата

А1он

Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе во Британија, според владин документ

А1он

Британија ќе се соочи со двојно посериозен втор бран на Ковид-19

А1он

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Ана Ололовска

Британски пратеник уапсен под обвинение за силување

Ана Ололовска