ОН бара да изнајми хотели во Грција за да смести бегалци во нив

Од:

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема”, пренесува БТА.

Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски комплекси со капацитет до сто соби. Планирано е тие да бидат изнајмени за период од девет месеци.

Условот е хотелите да се стационирани на околу 50 километри надвор од Атина и Солун, да имаат три ѕвезди и да нудат три оброци на ден.

Во писмото се наведува дека се сака да се најмат веднаш.

Би можело да ве интересира

Новиот пратеник на ОН бара заминување на странските сили и платениците од Либија

Ана Ололовска

Гутереш бара поголема борба против насилството над жените

Ана Ололовска

Гутереш: Десет години во конфликт, Сирија останува кошмар

Ана Ололовска

ОН: Во Авганистан намерно убиени 65 медиумски работници и активисти за човекови права

Ана Ололовска

ОН: Во Јемен повеќе од два милиона деца под пет години ќе страдаат од неухранетост

Ана Ололовска

Гутереш: Важно е односите меѓу светските сили да функционираат добро

Ана Ололовска

Leave a Comment

fifteen + 8 =