ОН: 5,1 милиони Украинци ги напуштија своите домови поради војната

Од:

Високиот комесаријат за бегалци на ОН соопшти денеска дека најмалку 5,1 милион лица ги напуштиле своите домови во Украина поради руската инвазија.

dobivaj vesti na viber

Ажурираните податоци покажуваат дека бројот на раселени лица се зголемил за 48.387 во однос на вчера.

Најмалку 90 отсто од оние што избегале од Украина се жени и деца.

Поголемиот дел од оние што заминаа сега се во Полска, каде што 2,8 милиони луѓе ја преминаа границата.

Други избегаа во Романија, Унгарија, Молдавија и Словачка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

А1он

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1он

ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

А1он

Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он

Шолц: Нема враќање на состојбата од пред рускиот напад врз Украина

А1он

Најмалку двајца загинати при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он