Омар ал Башир во палатата криел милиони евра, наменети за подмитување

Од:

Поранешниот претседател на Судан, Омар ал Башир во својата претседателска палата круел милиони евра, со кои подмитувал разни организации, изјави сведок на сведочењето против Башир.

Сведокот рече дека лично врачил 10,65 милиони евра на различни луѓе и организации. Пет милиони евра предал на Абдул Рахим Дагало, заменик водач на паравоената организација Сили за брза поддршка, како и 4,5 милиони евра на Африканскиот универзитет во Картум, со кој управувала Конгресната партија на Башир.

– Ал Башир беше единствената личност која имаше клуч од собата, каде се пронајдени парите. Моја единствена мисија беше да ги доставувам парите по негова наредба, изјави пред судот генерал мајор Јашир Башир, кој ја водеше канцеларијата на претседателот од 2015 до 2018 година.

Омар ал Башир во април беше симнат од власт од страна на војската и обвинет за корупција и илегално поседување странски валути.

Би можело да ве интересира

Во судирите во Јужан Судан убиени над 300 лица

Ана Ололовска

САД по 22 години прифатија Судан да испрати амбасадор во Вашингтон

А1он

ВИДЕО: Суданскиот премиер Абдула Хамдок бил цел на атентат во Картум

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба