Оланд, Меркел и Путин договорија средба на маргините на Г20

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел и претседателите на Франција и Русија Франсоа Оланд и Владимир Путин разговараа денеска за ситуацијата во украина и договорија средба на маргините на Самитот Г20, кон почетокот на септември во Кина, соопшти Кремљ.

Тројцата државници телефонски разговараа за ситуацијата во Украина и иднината на договорот од Минск, врз основа на услогласени политички чекори и безбедносни мерки.

„Тројцата лидери се договорија да одржуваат личен контакт околу Украина, посебно за да одржат заедничка средба на маргините на самитот Г20 4-5 септември во Кина“, се наведува во соопштението од Кремљ.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

ISW: Путин се обиде да го намали значењето на нападите со дронови врз Москва

Ана Ололовска

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Подготвен сум да разговарам со Путин за Украина

Ана Ололовска

Партизаните му испратија порака на Путин

Ана Ололовска