Оксфам: Пандемијата ја влоши кризата со глад во најсиромашните земји

Од:

Хуманитарната група Оксфам соопшти дека пандемијата на коронавирусот ја влошила кризата со глад во најсиромашните делови на светот и предупреди дека секој ден од глад може да умрат до 12.000 луѓе, што е поврзано со социјалното и економското влијание на пандемијата.

Во извештајот на групата се наведува дека масовната невработеност, нарушувањата во производството на храна и намалувањето на хуманитарната помош како последица на пандемијата може да доведат до глад на околу 122 милиони луѓе во текот на оваа година.

Генералниот директор на Оксфам предупреди дека последиците од пандемијата се многу повеќе распространети од самиот вирус и дека тие влијаат на многу земји со среден приход, како Индија, Јужна Африка и Бразил.

Би можело да ве интересира

Африканскиот регион Сахел погоден од невообичаен дождови и поплави

Ана Ололовска

Светска програма за храна апелира милијардерите да донираат за гладните

Ана Ололовска

ОН: Зголемена несигурноста во обезбедување храна во четири држави во светот

Ана Ололовска

Во супсахарска Африка годинава 67.000 деца можат да умрат од глад

Ана Ололовска

ВИДЕО: Војниците на Мали тврдат дека ги уапсиле претседателот, премиерот и неколку министри

Горјан Грнчаровски

Во Буркина Фасо во напад на сточен пазар загинаа 20 лица

А1он