Околу илјада пожарникари гаснат пожар во централна Португалија

Од:

Околу 1.000 пожарникари и 15 противпожарни авиони беа вклучени во гаснење огнена стихија во централниот дел на Португалија.

Пожарот избувна во близина на Проенца а Нова, 200 километри северно од главниот град Лисабон.

Според пожарникарите, отежнувачки околности при гаснењето на пожарот се силните ветрови и специфична вегетација што многу лесно гори.

Повеќе од 20 лица беа евакуирани поради пожарот што избувна во неделата, додека пет пожарникари беа повредени откако се запали нивното возило.

Пред три години 106 лица загинаа во два големи пожари во таа држава.

Би можело да ве интересира

Португалија од утре воведува поостри рестриктивни мерки

А1он

ВИДЕО: Португалскиот претседател спаси две жени од давење

А1он

ВИДЕО: 35 повредени и двајца загинати во железничка несреќа во Португалија

А1он

Пожарот во Португалија под контрола, тревогата сè уште во сила

Ана Ололовска

Во Португалија 700 пожарникари се борат со голем пожар, еден загинат

Ана Ололовска

Во Лисабон вонредни мерки до 14 јули

Ана Ололовска