Околу 70.000 деца се раселени поради турската офанзива во Сирија

Од:

Меѓународната хуманитарна организација „Save the children“ соопшти дека околу 70.000 деца се раселени од почетокот на турската офанзива во североисточниот дел на Сирија, додека ОН наведува дека повеќе од 176.000 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови.

Организацијата нагласи дека многумина од раселените нашле засолниште во околу 25 училишта во градот Хасакех, југоисточно од областа каде што Турција на 9 октомври ја започна офанзивата против Курдите во североисточниот дел на Сирија.

Хуманитарната група тврди дека во тој град и околните области нема вода за пиење, бидејќи во борбите се оштетени водните пумпи.
Директорката на тимот на таа група за реагирање во Сирија, Соња Куш побара неограничен пристап до децата, на кои им е потребна помош.

Би можело да ве интересира

Суд: Холандија да помогне при враќање на децата од Сирија

Основачот на „Бели шлемови“ пронајден мртов во Истанбул

Ана Ололовска

Турција на Франција ќе и врати единаесет џихадисти

Ана Ололовска

Чавушоглу: Имаме потреба од НАТО

Ана Ололовска

Турција почна да ги враќа припадниците на ИД во нивните матични земји

Ана Ололовска

Асад: Ќе има многу претседателски кандидати на изборите во Сирија во 2021 година

Ана Ололовска