Околу 50 илјади Романци и Бугари аплицирале за работа во Велика Британија во првите три месеци од годината

Од:

Околу 50 илјади Романци и Бугари аплицирале за работа во Велика Британија во првите три месеци од годината, пишува британскиот весник „Дејли мејл“ во напис, насловен како „Вистината за романските и бугарските имигранти се разоткрива“.

Според весникот 34.900 Романци и 10.445 Бугари се пријавиле за национален осигурителен број во јануари, февруари и март.

– Новите статистики силно ги поткопуваат тврдењата од минатата недела дека бројот на романските и бугарските работници во Велика Британија се намалил во првите три месеци од годината, коментира весникот.

„Дејли мејл“ додаде дека според податоци објавени од Би-Би-Си и други медиуми во март се регистрирани четири илјади романски и бугарски работници помалку во споредба со јануари.

Од 1 јануари беа укинати ограничувањата за работа за бугарските и романските државјани, што предизвика стравување во Велика Британија од масовна имиграција на работници од овие две земји.

Би можело да ве интересира

Британскиот премиер и кралицата се сретнаа очи во очи по цела една година

Жарко Настоски

ВИДЕО: Русите пукаа, а британскиот разурнувач намерно влезе во водите на Крим, вели новинар на Би-би-си, кој е на бродот

Жарко Настоски

Меркел бара цела Европа да ја изолира Британија поради индискиот сој на коронавирусот

Жарко Настоски

Лондон демантира дека Русите пукале над британскиот брод, тој „мирно пловел низ украинските води“

Жарко Настоски

Британскиот воен аташе повикан во руското Министерство за одбрана

Ана Ололовска

Британија е во карантин, а ќе дозволи по 60.000 гледачи на завршницата на ЕП во Лондон

Жарко Настоски

Leave a Comment

9 − nine =