Околу 35.000 Палестинци ја напуштиле Газа минатата година

Од:

Околу 35.000 Палестинци го напуштиле Појасот Газа во 2018 година. Тоа е најголемата доброволна миграција од Газа во последниве години, покажуваат податоците од извештајот објавен во неделата од страна на „Аарец“.

Повеќето од заминатите се млади луѓе со високо образование и од семејства чиј годишен приход е висок. Меѓу нив има и 150 доктори од болниците во Газа.

Како што е наведено во извештајот, мигрантите обично се депортираат во Турција преку локални посредници кои го организираат патувањето и нивниот трансфер со чамци во Грција, а потоа и во други европски земји.

Ова не е прва студија која се однесува на миграцијата од Појасот Газа како резултат на економското влошување и недостигот на можности.

Во Појасот Газа под блокада има околу 2 милиона Палестинци повеќе од 12 години, за време на кои Хамас владееше со оваа област. Блокадата доведе до драматичен пораст на невработеноста и сиромаштијата, што претставува повеќе од половина од населението.

Би можело да ве интересира

Арапскиот блок го поддржа Бени Ганц

Израел го намалува снабдувањето со електрична енергија на Палестинците поради долг

Ердоган: Светот е поголем од петте членки на Советот за безбедност на ОН, не се во состојба да го решат израелското прашање

Претседателот Ривлин почна разговори за формирање нова Влада на Израел

Либерман негира дека постои договор за поддршка на Ганц

Продолжува политичката неизвесноста по изборите во Израел

Ана Ололовска