Околу 300 војници го пребаруваат теренот по судирот на два борбени авиона во Германија

Од:

По вчерашната тешка несреќа на два авиона во германската покраина Мекленбург-Западна Померанија, речиси 300 војници од федералните вооружени сили го пребаруваа теренот, каде што се разбија леталата.

Тие користеа опрема за ноќна визија и моќни проектори.

Околу 14 часот вчера два борбени авиона од типот „Еурофајтер“ се судрија и се разбија, пилотите успеаја да се катапултираат. Еден бил пронајден жив меѓу гранките на дрвјата, а другиот не успеа да преживее.

Преживеаниот пилот бил најден околу 14:45 часот во шумата во близина на селото Носентинер Хуте. На околу 20 метри тој висел на гранка на едно дрво.

-Нашата доброволна противпожарна служба требаше да го спаси со скала, коментира Биргит Курт, градоначалник на селото.

Според полицијата, пилотот веднаш покажал знаци, бил повреден и однесен во болница.

Веднаш по инцидентот, речиси 200 полицајци пристигнаа на езерото Мириц, над кое се судрија авионите. Тие предупредија на опасни остатоци. Денес војската продолжува со потрагата.

Би можело да ве интересира

Германија воведува задолжително вакцинирање против мали сипаници

Ана Ололовска

Меркел побара од Турција да ја запре офанзивата во Сирија

Од Франција, Белгија и Германија депортирани 100 албански државјани

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Татјана Ташкова

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Ана Ололовска

Дојче Банк вмешана во корупциски скандал во Кина

Ана Ололовска