Околу 300 малолетници се уапсени на протестите во Русија

Од:

Околу 300 малолетници се приведени вчера на протестите кои се одржаа низ Русија, изјави советничката на рускиот претседател за детски права, Ана Кузњецова.

– Според прелиминарните податоци, вкупно се притворени 300 малолетници во различни руски региони. Во Москва таа бројка изнесува околу 70, а во Санкт Петербург околу 30 деца, напиша Кузњецова на својата веб страница.

За време на вчерашните протести во Русија во знак на поддршка на уапсениот опозициски лидер Алексеј Навални, кои властите не ги одобрија, се уапсени над 3.500 луѓе.

Само во центарот на Москва се собраа повеќе од 40.000 демонстранти, кои на тој начин сакаа да му дадат поддршка на Навални.

Би можело да ве интересира

Навални од затворот Колчугино: Добар сум!

Жарко Настоски

Мишел: Санкциите против Москва го покажаа единството на ЕУ

Ана Ололовска

Песков: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Ана Ололовска

Захарова по повод санкциите од САД: Не си играјте со оган

Ана Ололовска

Москва: Наскоро ќе одговориме на санкциите од ЕУ

Жарко Настоски

Санкции за Русија од САД поради труењето и затворањето на Навални