Околу 300.000 Сиријци раселени во руската офанзива на Идлиб

Од:

Околу 350.000 Сиријци, претежно жени и деца, се раселени за време на обновената руска офанзива на провинцијата Идлиб, која е под контрола на опозицијата, од почетокот на декември, соопштија Обединетите нации.

Тие побараа прибежиште во пограничните области во близина на Турција, наведува ОН.

Во својот последен извештај, Канцеларијата за координација на хуманитарните работи (ОХА) соопшти дека хуманитарната состојба продолжува да се влошува како резултат на ескалацијата на непријателствата.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимка од судирот на протурските сили со сириската војска помогната од руските авиони

Ана Ололовска

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Лансирани ракети кон руски Сухој над Идлиб, пилотот успеа да ги избегне

Предраг Петровиќ

ЕУ повикува на прекин на огнот во Сирија

Ана Ололовска

ОН: Среде зима во североисточна Сирија 170.000 лица живеат под отворено небо