Околу 30 невладини организации ја повикаа Европа да не ги протера мигрантите од Авганистан

Од:

Околу 30 невладини организации (НВО) денеска ја повикаа Европската унија (ЕУ) веднаш да го прекине протерувањето на мигрантите од Авганистан поради офанзивата на талибанските бунтовници во нивната земја.

– Безбедносната состојба во Авганистан не дозволува луѓето да се вратат во земјата затоа што се во животна опасност, се вели во заедничкото соопштение на европските невладини организации.

Авганистанските власти на 11 јули ги повикаа европските земји да ја прекинат депортацијата на мигрантите во следните три месеци, поради конфликтот во земјата.

Би можело да ве интересира

Приведени 15 мигранти од Куба во Гевгелија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) „Сите треба да ве убијат, да имав оружје сега ќе ве убиев“ – Србин нападна мигранти во автобус

Во Липково откриени 52 илегални мигранти од африкански и азиски земји

А1он

Оставка поднесе американскиот специјален пратеник за Хаити поради протерувањето мигранти

А1он

Приведен скопјанец, во неговиот „мерцедес“ пронајдени тројца Кубанци

САД следната година ќе примат 125.000 бегалци од камповите на ОН низ светот

Ана Ололовска