Околу 30 лица се хоспитализирани поради истекување на гас во Лондон

Од:

Речиси 30 лица се префрлени денеска в болница по истекување на штетни гасови во базенот на лондонскиот Олимписки парк „Кралица Елизабета“, соопштија локалните служби за итна помош.

Лондонската итна медицинска помош го опиша тоа како голем инцидент и испрати 13 екипи во Олимпискиот центар, по што 29 пациенти се хоспитализирани, а уште 48 беа прегледани на самото место.

Како што е наведено, повеќето пациенти пријавиле помали проблеми со дишењето.

Од противпожарната служба велат дека овој инцидент, кој се случи околу 10 часот по локално време, кога поради хемиска реакција било испуштено големо количество хлор, а од загрозеното подрачје се евакуирани над 200 лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Син 33 пати со нож го избодел неговиот татко во Лондон: „Немам што да изгубам, со години ме силуваше и малтретираше“

А1он

ВИДЕО: Пукање во Лондон, тешко повредено седумгодишно девојче

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он

Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

А1он

Складиштата за гас во ЕУ исполнети до 84 проценти

А1он

Газпром: Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година