Околу 200 службеници на ОН во Сирија заразени со Ковид-19

Од:

Повеќе од 200 претставници на ОН во Сирија се заразени со Ковид-19, соопштија вработени во организацијата.

Британските медиуми потсетуваат дека здравствената структура на земјата е веќе уништена од војната, а ОН се обидува да ги зајакне своите капацитети за борба против вирусот.

„Меѓу персоналот на ОН пријавени се повеќе од 200 случаи на Ковид-19, од кои некои се хоспитализирани, а тројца се медицински евакуирани“, наведува висок претставник на ОН во писмото што агенцијата Ројтерс го добила од заразено лице од локалниот персонал.

Како што се наведува во писмото, реалниот број на пациенти е веројатно уште поголем, вклучително и на членовите на невладини организации што соработуваат со ОН.

Би можело да ве интересира

Од синоќа стапи на сила полицискиот час во Словенија, нови 1.100 заразени

Ана Ололовска

Унгарската министерка за правда заразена со коронавирусот

Ана Ололовска

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Ана Ололовска

Анкета: Американците помалку му веруваат на Трамп откако тој се зарази со коронавирусот

Жарко Настоски

Коронавирусот не го одмина ни европскиот шампион Баерн, Гнабри е позитивен

Жарко Настоски

Бугарскиот претседател Радев во самоизолација откако имал контакт со заразен од Ковид-19

Жарко Настоски