Околу 200 приведени пред протести на опозицијата во Казахстан

Од:

Околу 200 луѓе беа уапсени денеска пред демонстрации на двете опозициски партии во Алмати, во Казахстан, држава богата со нафта во Централна Азија.

Според западни медиуми, полицијата привела триесетина активисти на непризнатата од властите Демократска партија кои се обидоа да одржат митинг во Алмати.

„Слобода за Мамај!“ – протестираа демонстрантите во одбрана на Жанболат Мамај, истакната личност во партијата, кој беше уапсен вчера и осуден на три дена затвор како иницијатор на протестниот повик.

Неговата бремена сопруга Инга Иманбај беше меѓу активистите приведени денеска, но подоцна беше ослободена.

Според очевидци, околу 70 лица биле уапсени од полициските службеници на пат кон местото, наведено како пункт за демонстрантите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најмалку четворица војници загинаа во серија експлозии во воена база во Казахстан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силна експлозија разнесе воен магацин во Казахстан

Ана Ололовска

Казахстан почна имунизација со сопствена вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Казахстан ја укина смртната казна

Во Казахстан од коронавирус починале повеќе од 50 медицински работници

Ана Ололовска

Казахстан воведува дводневен карантин во неколку града овој викенд

Жарко Настоски