Околу 20.000 војници ќе го чуваат небото над Москва за празниците

Од:

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека околу 20.000 војници ќе го чуваат небото над Москва за новогодишните празници.

Меѓу нив, повеќе од 1.800 припадници на Првата армија за специјални намени на воздухопловните и вселенските сили за воздушна и противракетна одбрана ќе бидат на борбена задача на новогодишната ноќ, пренесува РИА Новости.

Првата армија за воздушна и ракетна одбрана ги извршува задачите за одбрана на Москва од воздушни напади и балистички ракети. Војниците ќе бидат распоредени во единици на противвоздушни ракетни сили, на радарски станици и командни пунктови.

Би можело да ве интересира

Експлозија во Москва: Се урна зграда, еден загинат, двајца се исчезнати

Горан Наумовски

Путин на прославата на годишнината на Москва: „Не отстапуваме ниту еден чекор…“

ВИДЕО: Најголем украински напад на Русија од почетокот на војната

Катерина Ѓуровски

Одбележан Денот на Армијата, Пендаровски одликуваше 13 војници

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен пожар зафати магацин во близина на Москва

Експлозија во близина на Москва, едно лице загина, над 50 се повредени