Околу 2.000 диви свињи во Унгарија заразени од свинска треска

Од:

Околу 2.000 диви свињи се заразиле од африканска свинска треска (АСФ) во Унгарија откако болеста била откриена во земјата во април 2018 година, изјави денеска главниот ветеринарен инспектор Лајош Богнар.

Богнар рече дека бројот на заразени области се зголемил до крајот на летото и дека се очекува уште две области да бидат прогласени за заразени во централна и источна Унгарија.

– Стотици диви свињи настрадаа во септември од вирусот во паркот Будакеж кај Будимпешта, рече Богнар.

Би можело да ве интересира

Орбан: Унгарија да ја сочува антимигрантската политика

Политико ги открива петте писмени прашања до Оливер Вархелји

Орбан: Сигурни сме дека можеме да се договориме со Ердоган

Ана Ололовска

Унгарскиот кандидат за еврокомесар најверојатно ќе го добие ресорот проширување

Ана Ололовска

Шарпстон: Три земји-членки на ЕУ не успеаја да ги исполнат своите обврски за прераспределбата на бегалците

Изгаснат еден реактор во унгарската атомска централа во Пакш

Ана Ололовска