Околу 130 мигранти се во опасност да се удават во Медитеранот

Од:

Најмалку 128 мигранти во два брода се наоѓаат во Медитеранот и постои опасност да се удават, пишува денеска италијанскиот весник „Република“.

На првиот брод, кој е речиси потонат, се наоѓаат 60 луѓе, додека на вториот има 68 патници.

Меѓу нив, според пораките на телефонот за итни случаи Аларм, има и многу деца кои заминале во Европа со своите родители, од бреговите на Либија.

Според „Република“, во тоа подрачје има турбуленции и силен ветер и потребна е итна интервенција.

Неколку часа по барањето за помош, Аларм во ажурираниот твит наведува: „Изгубивме контакт со 60 луѓе на гумен чамец кој издишува!“

Во изминатите 24 часа, организацијата Лекари без граници извршија четири спасувачки операции во јужниот дел на Сицилија.

Во пристаништето Покало на Сицилија вчера пристигнаа 406 мигранти и бегалци, главно од субсахарска Африка, Сирија и Либија.

Би можело да ве интересира

Во близина на граничниот премин Богородица пронајдени пет мигранти од Сирија

А1он

Пакистанци и малолетници од Авганистан во импровизиран камп на границата со Србија малтретирале и уценувале мигранти

Катерина Павлова-Николовска

Естонија поставува ограда на границите со Русија за да се заштити од мигрантски бран

Откриени 39 илегални мигранти од Блискиот Исток во полициска акција над селата Лојане и Ваксинце

А1он

Белоруски медиуми тврдат дека мигрантите ја напуштаат границата меѓу Белорусија и Полска

А1он

Моравјецки: Милиони мигранти ќе дојдат во ЕУ доколку заштитата остане слаба

А1он