Окасио-Кортез ја тужат десничарски критичари бидејќи ги блокирала на „Твитер“

Американската демократска конгресменка Александрија Окасио-Кортез е тужена за блокирање на критичари на „Твитер“.

Поранешниот њујоршки државник Дов Хикинд и Џозеф Саладино, YouTube-ер кој беше кадиддат за место во Конгресот поднесоа тужби против Окасио-Кортез.

И двајцата ја цитираат неодамнешната одлука против претседателот Доналд Трамп, во која се вели дека со блокирање на критичарите на платформата за социјални медиуми се крши законот.

Хигинд и Салдино велат дека законот треба да важи за сите политичари.

“На Трамп не му е дозволено да ги блокира луѓето, дали стандардите ќе се применуваат подеднакво?”, напиша Саладино на „Твитер“.

Канцеларијата на Окасио-Кортез сé уште нема коментар за тужбите. Нејзината сметка на „Твитер“ има 4,7 милиони следбеници.

Би можело да ве интересира

Помпео: Не се уапсени агенти на ЦИА во Иран

Ана Ололовска

Трамп му честита на Нетанјаху за „најдолгиот премиерски стаж во историјата на Израел“

Ана Ололовска

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Ана Ололовска

Помпео: Мексико е еден од најважните партнери на САД

Ана Ололовска

Трамп бара конгресменките да им се извинат на САД и Израел

Ана Ололовска

Помпео: Асанж ќе им биде испорачан на САД

Ана Ололовска