Огромен руски напад на Одеса

Од:

Украинската војска соопшти дека руските сили извршиле „масовен“ ракетен и беспилотен напад врз јужниот украински регион Одеса. Генералштабот на вооружените сили на Украина на Фејсбук објави дека се уште се проценуваат ефектите од нападот.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека уништиле 18 од 24 беспилотни летала камикази полетаа кон легиите на Миколаев и Одеса. Тие тврдат дека ги уништиле сите 17 крстосувачки ракети кои биле лансирани од југозападниот руски регион Волгоград. Ракетите се уништени во регионите Дњепропетровск, Полтава и Хмелмитки, соопштија од воздухопловните сили на Украина.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката