Oгромен број Британци чекаат во ред за да и оддадат почит на кралицата

Од:

Илјадници Британци вечерва чекаат на ред низ центарот на Лондон за да и оддадат почит на кралицата Елизабета Втора, знаејќи дека можеби ќе треба да чекаат со часови. Некои од нив спиеле на тротоарот во текот на ноќта, храбрејќи се на дождот, за да си го обезбедат местото во редот што може да се протега на повеќе од 15 километри од Вестминстерската сала.

Владините не можат да прецизираат колку луѓе чекаат на ред, но се очекува до 16 часот да ги имало 750.000. Архиепископот од Јорк Стивен Котрел, обраќајќи им се на оние што чекаат, рече дека тие слават две големи британски традиции – љубовта кон кралицата и љубовта кон чинот.

Меѓу насобраните има и оние кои пристигнаа во име на нивните родители од третото доба, оние кои сакаат да бидат дел од историјата и оние кои сакаат да и се заблагодарат на жената која е на власт од 1952 година и извршува службена должност дури два дена. пред нејзината смрт.

Жаки Д’Арси, 63-годишен жител на Есекс, пристигнал во Лондон и во редица синоќа.

„Важно е да и оддадам почит на покојната кралица. Моите родители исто така го сакаат кралското семејство и не можат да бидат таму. Значи, тоа е двојно, дојдов за мајка ми и татко ми, но и за себе“, рече Д. Арси.

Марк Бонсер (59) од Донкастер рече дека кралицата е втора мајка на сите.

“Таа ни даде седумдесет години од својот живот. Сигурен сум дека можам да дадам 24 часа од мојот живот, дајте и ја таа почит”, рече Бонсер за кралицата, која почина минатата недела на 97-годишна возраст во шкотскиот замок Балморал.

Ковчегот на кралицата веќе привлече илјадници луѓе во Единбург, каде што беше изложен 24 часа во катедралата Свети Егидио. Се верува дека таму имало околу 33 илјади луѓе. Церемонијата во Лондон ќе трае вкупно пет дена, а завршува на денот на погребот на кралицата.

Стотици илјади од оние што ќе се приклучат на редот ќе чекаат покрај јужниот брег на Темза, веднаш до знаменитостите во Лондон, како што е Лондонското око. Оние кои ќе се приклучат на редот добиваат обоена нараквица со број што им овозможува да ја напуштат редот за да одат во тоалет или да добијат храна и пијалок.

Има и илјада доброволци и полицајци, а подготвена е и медицинска помош за оние на кои ќе им биде премногу да чекаат. Британскиот филмски институт подготви и проекција на отворено на снимки од кралицата и нејзиното владеење.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Макрон: Ви благодариме, Ваше Височество

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена рутата по која ќе се движи ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска

ВИДЕО: Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Револтиран Британец го нападна Чарлс: Mораме да ја платиме вашата парада, a eдвај си ги грееме домовите

А1он

Однесувањето на Меган ги налути фановите, длабоко се поклони пред ковчегот на кралицата: „Лицемерна е“

А1он