Официјално: Единствена Русија ќе има 324 пратеници во Думата

Од:

Руската Централна изборна комисија (ЦЕЦ) денеска ги потврди резултатите од гласањето за Државната дума на изборите одржани од 17 до 19 септември, според кои Единствена Русија, чиј член е претседателот Владимир Путин, освои најмногу места – 324.

– Конечните извештаи на изборната комисија, кои се однесуваат на Државната дума, чесно го покажуваат исходот од гласањето. Резултатите се валидни, изјави директорката на ЦЕЦ, Ела Памфилова,

Во Долниот дом на рускиот Парламент, исто така, влегуваат и Комунистичката партија на Руската Федерација (57 места), Праведна Русија – за правда (27), Либерално демократската партија (21) и Нови луѓе (13).

Три партии (Родина, Партијата за раст и Граѓанската платформа) ќе имаат по еден пратеник, а уште пет независни пратеници ќе влезат во Думата.

Единствена Русија на изборите во 2016 година освои 343 места.

Би можело да ве интересира

Во пожар во Русија загинаа 16 лица

Ана Ололовска

Путин: Ако Русија ги напушти Советот на Европа или ОБСЕ, би можеле да следат и други земји

А1он

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он

Исклучен руски нуклеарен реактор, испуштал пареа

А1он

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

А1он

Шојгу: НАТО го зајакнува присуството во близина на границите на Русија и Белорусија

А1он