Официјална Москва со став: Русија ќе продолжи да ја поддржува Србија во одбраната на нејзините легитимни права

Од:

Русија ќе продолжи да ја поддржува Србија во одбраната на нејзините легитимни права, суверенитет и територијален интегритет. Ова го изјави директорот на четвртиот европски оддел на Министерството за надворешни работи на Русија Јуриј Филипсон.

Тој за РИА Новости изјави дека секоја одлука за Косово треба да биде прифатлива за Србите и одобрена од Советот за безбедност на ОН.

– Западот, во својот омилен циничен стил, селективно го третира меѓународното право, обидувајќи се со сите сили да го замени тој основен документ со еднострани шеми кои не ги земаат предвид темелните интереси на српскиот народ и го принудуваат да ја прифати „државноста“ на провинцијата – рече Филипсон.

Би можело да ве интересира

АХВ: Трипуновски повторно лажно шири паника, млекото со афлатоксин се враќа во Србија

Еден од убиените во Косово е телохранител на Вулин, тврди Приштина

А1он

Владата на Србија го прогласи 27 септември за Ден на жалост

Горан Наумовски

Во Србија: Маж нападна момчиња, па налета со автомобил да ги прегази

Горан Наумовски

Експлозија во Москва: Се урна зграда, еден загинат, двајца се исчезнати

Горан Наумовски

Во Србија: Уапсена е голема група педофили кои демнеа жртви од три до 14 години