ОЕЦД: Светската економија годинава ќе закрепне од пандемската криза

Од:

Светската економија годинава ќе закрепне од пандемската криза, предвиде денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), но воедно оттаму предупредуваат дека оптимистичката перспектива може да биде загрозена од продолжениот период на висока инфлација.

ОЕЦД проценува дека светската економија годинава ќе порасне за 5,6 отсто, во 2022 година растот би требало да забави на 4,5 отсто, а во 2023 година на само 3,2 отсто, потврдувајќи ја всушност претходната проценка.

Економијата силно закрепнува, а компаниите тешко го одржуваат чекорот со бранот од зголемена побарувачка предизвикан од олеснувањето на епидемиолошките мерки, предизвикувајќи стагнација во глобалните синџири на снабдување и поттикнувајќи ја инфлацијата ширум светот, посочува ОЕЦД.

Инфлацијата само привремено зајакна, проценува ОЕЦД, придружувајќи им се на владите и централните банки ширум светот кои предвидуваат олеснување на цените во наредниот период.

Кога побарувачката и понудата ќе се нормализираат, инфлацијата ќе ослабне, заклучуваат тие.

„Главниот ризик, меѓутоа, е дека инфлацијата би можела повторно да не изненади и да продолжи да зајакнува, принудувајќи ги централните банки на водечките економии порано да ја заострат монетарната политика и во поголема мера отколку што се предвидуваше“, наведува ОЕЦД.

Доколку овој ризик се намали, инфлацијата како целина најверојатно ќе достигне врв од пет проценти, а потоа постепено ќе слабее на околу три проценти до 2023 година, соопшти организацијата чие седиште е во Париз.

Во тој контекст, во моментов најдобро е централните банки да чекаат да се смират тензиите во понудата и да сигнализираат дека ќе преземат мерки доколку се појави потреба, велат од ОЕЦД.

Би можело да ве интересира

Макрон: Франција и Германија не го напуштаат дијалогот со Москва

А1он

Две жени приведени во истрага за исчезнување Србин во Франција, кој најверојатно е убиен

А1он

Макрон ќе му предложи на Путин „патоказ за смирување на украинската криза“

А1он

Анкета на „Франс Интер“: Социјалната криза и куповната моќ се централни грижи на Французите пред претседателските избори

А1он

Дневниот број на новозаразени во Франција конечно падна под 400.000

Ана Ололовска

Луксембург загрижен за ситуацијата со нуклеарната електрана Катеном во Франција

Ана Ололовска