Одредена најголемата казна досега за нападот на Капитол

Од:

Скот Ферламб, кој беше снимен како удира полицаец за време на нападот на американскиот Капитол на почетокот на оваа година, во средата доби затворска казна од 41 месец.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат странските агенции, станува збор за најстрогата казна изречена во речиси 700 кривични случаи покренати откако приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп го нападнаа Капитол на 6 јануари оваа година, не прифаќајќи го неговиот изборен пораз.

Американскиот окружен судија Ројс Ламберт ја наведе сериозноста на однесувањето на сопственикот на теретана во Њу Џерси, Скот Ферламб, како отежнувачка околност при изрекувањето на казната.

Ферламб е снимен како вика по полицајците пред да турне еден од нив и да го удри со тупаница по лицето. Тој ја призна вината во август.

Судијата истакна дека оваа казна ќе биде репер за повеќе од 120 лица обвинети за напад на полицијата за време на нападот на Капитол од страна на илјадници поддржувачи на Трамп.

Еден полицаец од Капитол, нападнат од демонстранти, почина ден по немирите, а четворица полицајци вклучени во одбраната на Капитол подоцна си го одзедоа животот. Повредени беа околу 140 полицајци.

Би можело да ве интересира

Уапсено лице во близина на Капитол во чие возило било откриено оружје

А1он

Маж удри со автомобил во барикада пред американскиот Капитол пред да се самоубие

Тајната служба на САД избришала пораки поврзани со нападот на Капитол

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Конгресната комисија за настаните од 6 јануари утре почнува со првите отворени сослушувања

Ана Ололовска

Осуден првиот од напаѓачите на полицајци за време на безредијата во Капитол

Ана Ололовска