Одлуката на Трамп за одлагање на посетата на Данска е изненадувачка за кралското семејство

Од:

Портпаролката на данското кралско семејство изјави дека е изненадувачка одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја одложи посетата на Данска.

Според неа, Трамп имал официјална покана на 2 и 3 септември да допатува во Данска.

Трамп претходно денеска ја одложи посетата на Данска, јавија американските медиуми.

Британските медиуми наведуваат дека Трамп се одлучил на ваков чекор откако данската премиерка Мете Фредериксен ја одби неговата идеја за купување на Гренланд.

„Данска е многу посебна држава со неверојатни луѓе, но врз основа на коментарот на премиерката Фредериксен, дека нема интерес да разговара за продажба на Гренланд, ќе ја одложам нашата средба, што беше планирана за две недели, за некое друго време“, порача Трамп на Твитер.

Данската Влада се уште нема излезено со реакција на одлуката на Трамп.

Би можело да ве интересира

САД официјално ја потврдија ликвидацијата на синот на Осама бин Ладен

Трамп го продолжи трговското ембарго кон Куба за една година

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

(ВИДЕО) Сноуден: Најмоќната Влада во светот само сакаше да ме снема

Татјана Ташкова

Ердоган: Кризата со САД може да се надмине заради моите односи со Трамп

Конгресот ја бара личната преписка на првите луѓе на технолошките гиганти во анти-монополска истрага