Одложено судењето на Асанж, адвокат бил изложен на Ковид-19

Од:

Рочиштето за екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, закажано за денеска, е одложено поради стравување дека еден од адвокатите вклучени во судењето бил изложен на коронавирусот.

Судијката Ванеса Бараитсер го одложи судењето за в понеделник, откако дозна дека еден од адвокатите што ги застапуваат САД во случајот бил изложен на вирусот. Адвокатот е тестиран, а резултатите се очекуваат во петок.

Во Лондон во понеделникот почна сослушувањето на Асанж, чија екстрадиција ја бараат САД поради наводен заговор, хакирање на владини компјутери и кршење на Законот за шпионажа.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот суд го отфрли барањето за кауција на Асанж

Морисон: Асанж ќе може да се врати во Австралија кога ќе завршат сите процеси

Ана Ололовска

Мексико му нуди политички азил на Асанж

Жарко Настоски

Сноуден ја поздрави одлуката за неиспорачување на Асанж во САД

Жарко Настоски

Асанж нема да биде екстрадиран во САД

Ана Ололовска

Се очекува одлука за евентуално екстрадирање на Асанж во САД

Ана Ололовска