Одложено разгледувањето на жалбата на „Пуси рајот“ за 10. октомври

Од:

Московскиот градски суд го одложи разгледувањето на жалбата на трите членки на групата Пуси рајот, кои се осудени на две години затвор поради панк молитвата во храмот на Исус Спасител.

Судот излезе во пресрет на барањето на една од членките на групата, јекатерина Самуцевич да го раскине договорот со нејзиниот адвокат Виолета Волкова поради разидување во позициите.

Пред судот имаше зголемено полициско обезбедување, а неколку противници на групата „Пуси рајот“ но и нивни поддржувачи беа приведени.

Би можело да ве интересира

САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

Захарова: Не се прекинати контактите меѓу Русија и Турција за Идлиб

А1он

Путин: САД помогнаа во спречување на терористички напад во Санкт Петербург

Ана Ололовска

Русија: Седуммина повредени при слетување на авион

Ана Ололовска

Русија ја предупреди Турција за напади против сириските безбедносни сили

Ана Ололовска

Руските претседатели би можеле да имаат имунитет од кривично гонење и по истекот на мандатот

Ана Ололовска

Leave a Comment

twenty + twenty =