Одбиена и втората жалба на Алексеј Навални

Од:

Судот во Русија ја отфрли втората жалба на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални против неговата деветгодишна затворска казна. 46-годишниот дисидент ја отслужува казната изречена во март под обвинение за измама и непочитување на судот и се наоѓа во строго обезбедуван затвор.

Навални, најжестокиот непријател на рускиот претседател Владимир Путин, беше уапсен во јануари 2021 година по враќањето од Германија, каде што се опоравуваше од труење со нервен агенс за кое се обвинува Кремљ.

Неговата прва жалба беше одбиена во мај.

Би можело да ве интересира

Кремљ го нападна Холивуд за филмот за Навални кој доби Оскар

Алексеј Навални е префрлен во строга самица, забрането му е да има посетители

Берлин: Москва треба да му пружи медицинска помош на Навални

А1он

170 руски лекари го повикаа Путин да престане да го мачи Навални во затвор

Ана Ололовска

Навални новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија

Ана Ололовска

Политико: Путин би можел да употреби хемиско оружје, вклучувајќи го и она со кое беше труен Навални

А1он