Од утринава повторно протести во Ереван, опозицијата бара оставка од Пашинијан

Од:

Утринава околу 8 часот по локално време на улиците на Ереван повторно излегоа колони опозициските активисти, упатувајќи се кон зградите на парламентот и претседателската канцеларија, јавуваат руските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Опозициската колона е придружена од автомобили со музика од разглас, но и од полицијата која обезбедува коридор за демонстрантите.

Демонстрантите повторно бараат оставка од ерменскиот премиер Никола Пашинијан.

На траектоиријата на движење на поворката насекаде има специјалци со штитови и шлемови, но не преземаат никакви мерки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан се сретнаа за Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Најмалку 50 лица хоспитализирани по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Ереван

Ана Ололовска

Гранатирани позиции на азербејџанската армија распоредени на границата со Ерменија

Ана Ололовска

Алиев: Сакаме мировен договор со Ерменија

Ана Ололовска

Во Ереван полицијата приведе опозициски активисти

Ана Ололовска

Ерменската полиција приведе десетици демонстранти кои бараа оставка од премиерот Пашинјан

А1он