Од Украина во Шпанија пристигнале две писма бомби

Од:

Шпанската полиција истражува можна поврзаност помеѓу две писма со бомби испратени до амбасадорот на Украина во Мадрид и шпанска компанија за оружје која произведува ракетни фрлачи и ги донира на Киев, потврди полицијата.

Во првиот инцидент, службеник на украинската амбасада во Мадрид е повреден кога отвори писмо-бомба упатено до амбасадорот, поради што Киев нареди зголемени безбедносни мерки во сите свои амбасади во странство.

Писмото, кое пристигнало по обична пошта и не било скенирано, предизвикало „мала рана“ на раката кога службеник го отворил во градината на амбасадата.

Неколку часа подоцна, компанија за производство на оружје во Зарагоса, североисточна Шпанија, добила сличен пакет, потврди полицијата.

Владината претставничка на Зарагоса, Роса Серано, во интервју за станицата SER рече дека изгледа дека двата плика имаат ист испраќач бидејќи на задната страна е напишана истата адреса на е-пошта.

Станува збор за компанијата Инсталаза, производителот на ракетниот фрлач Ц90 кој Шпанија и го донира на Украина.

По првиот инцидент, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им нареди на сите украински амбасади во странство „итно“ да ја зголемат безбедноста и ја повика Шпанија да започне истрага за нападот.

Детективите го истражуваат инцидентот со помош на форензичари и инспектори за разузнавање, соопшти полицијата.

Шпанскиот висок суд отвори истрага за нападот како можен случај на тероризам.

Станбената област околу амбасадата во северозападниот дел на Мадрид е опколена, а единицата за деактивирање бомби е распоредена на местото на настанот. На ист начин се третира и областа околу фабриката во Зарагоса.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени 4,5 тони кокаин кај Канарските Острови

Ана Ололовска

Убиство на црковно лице со мачета во Шпанија, злосторството се истражува како можен терористички акт

Шпанската полиција уапси лице осомничено за минатогодишните инциденти со испратени писма-бомби

А1он

Во Шпанија од почетокот на годината убиени шест жени

Шпанските десничари побараа оставка на премиерот Санчез

ВИДЕО: Во Шпанија уапсена банда која експлоатирала украински бегалци

Горан Наумовски