Од свински грип починаа 53 лица во Мјанмар

Од:

Епидемијата на свински грип, вирусот Х1Н1, се прошири на поголем дел од Мјанмар, а досега починале 53 заразени лица, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Епидемијата на свински грип во Мјанмар се појави минатиот месец, а првиот смртен случај е забележан на 19 јуни во Јангон.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Повеќе од 160 мртви во свлечиштето во рудникот за жад во Мјанмар

Ана Ололовска

Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник за жад во Мјанмар

Ландов

Најмалку 50 рудари загинаа при свлечиште на рудник за жад во Мјанмар

Ана Ололовска

СЗО ќе го проучи кинеското истражување за новиот свински грип

Ана Ололовска

Мјанмар го поднесе првиот извештај за заштитата на Рохинџите до Судот на ОН

А1он

Мјанмар прогласи масовна амнестија за околу 25.000 затвореници, не се кажува дали е заради коронавирусот

Ана Ололовска