Од следната недела ќе почне со работа турско-американскиот оперативен центар

Од:

Турско-американскиот оперативен центар, кој треба да управува со безбедносна зона во северо-источна Сирија, ќе започне со работа следната недела, изјави денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Анкар.

Турција и САД минатата недела постигнаа договор за формирање на центарот, но не соопштија колкава ќе биде таа територија, ниту каква ќе биде конечната структура.

– Заедничкиот оперативен центар ќе започне со работа со полн капацитет следната недела, рече Акар, пренесува Анадолија.

Акар, исто така, истакна договорот предвидува сириските курдски сили да се повлечат од областа и да го предадат тешкото оружје.

Би можело да ве интересира

Проектили паднаа во близина на Амбасадата на САД во Багдад

Ана Ололовска

Турција: Најмалку 35 загинати и 45 спасени од урнатините по земјотресот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) „Исплива“ шокантна снимка од Трамп: Ослободете се од амбасадорката Јовановиќ, исфрлете ја утре, не ме интересира

Ана Ололовска

Одбранбен правен тим: Смена на Трамп би била опасен преседан

Ана Ололовска

Нетанјаху: Планот на Трамп за Блискиот Исток ќе биде историски

Ана Ололовска

Ердоган: Не очекувам Хафтар да го почитува примирјето

Ана Ололовска