Од почетокот на протестите во Ирак загинаа 109 лица

Од:

Најмалку пет лица загинаа, а 15 се повредени во новите судири меѓу ирачката полиција и демонстрантите во источен Багдад, соопштија полицијата и медицински извори.

Според „Ројтерс“, новите судири меѓу полицијата и демонстрантите се случиле во станбената област Садр сити.

Ирачките власти претходно денеска соопштија дека 104 лица се убиени во земјата од почетокот на антивладините протести, меѓу кои и осум членови на безбедносните сили.

Ирачкото Министерство за внатрешни работи соопшти дека 6.107 демонстранти и повеќе од 1.200 припадници на безбедносните сили се повредени во немирите во Багдад и градовите на југот од земјата.

Протестите во Ирак започнаа во вторникот и веднаш се претворија во крвави судири.

Спонтаните митинзи беа иницирани од страна на младите Ирачани, кои бараат подобри можности за вработување и борба против распространетата корупција во земјата богата со нафта.

Би можело да ве интересира

Гневни граѓани од Минесота отидоа пред куќата на полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

А1он

Трамп побара брза истрага од ФБИ по вчерашните протести за насилната смрт на Џорџ Флојд

А1он

ВИДЕО: Масовни протести во САД, жителите на Миниаполис излегоа на улица во знак на револт

А1он

ВИДЕО: Полицијата повторно покажува мускули на новинарите, полицајка спречи новинар на „А1он“ да снима

Ландов

Ирачката разузнавачка служба уапси лидер на ИД

Ана Ололовска

Баша: Почнуваме со национални протести против Владата на Еди Рама

А1он