Од ноември до март во иранските училишта се отруени повеќе од 5.000 ученици

Од:

Членот на Истражната комисија на иранскиот парламент за случаи на труење, Мохамад Хасан Асфери, изјави дека од 30 ноември 2022 година до 6 март во 230 училишта во 25 провинции биле отруени повеќе од 5.000 ученици, главно девојчиња.

Десетици студенти се хоспитализирани во некои градови на иранските провинции Гулистан и Кохгиље-Буџер Ахмед поради сомневање дека се отруени.

Иранската агенција ИСНА наведува дека повеќе од три месеци се евидентирани масовни случаи на труење, главно во интернати за девојчиња.

Махмуд Шехамет, заменик-канцелар на Универзитетот за медицински науки „Кохгиље-Бујер Ахмед“, изјави дека 43 ученици од три училишта се хоспитализирани со симптоми на труење.

Тој изјави дека во последните три дена 280 ученици се хоспитализирани со симптоми на труење, а седум ученици се уште се на лекување.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран: Тестиравме моќна балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Ана Ололовска

Кинески државјанин во Америка обвинет за кршење на санкциите бидејќи му помагал на Иран

Американците сакаат да го зајакнат своето присуство во Персискиот залив, планот ќе го објават наскоро

Ана Ололовска

Двајца мажи обесени во Иран поради навреда на исламот и богохулење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени: Млад фудбалер падна и почина на терен

(ВИДЕО) Иранските командоси скокнаа од хеликоптер на танкер што превезуваше американска нафта