Од Мариупол ќе бидат извлечени до 9.000 лица

Од:

Заменик градоначалникот на Мариупол, Серхи Орлов, за Би-Би-Си денеска изјави дека преговорите за привремен прекин на огнот со цел да се евакуираат цивилите од Мариупол траеле цела ноќ, а дека од утринава почнале да се спроведуваат.

-Организиравме 50 автобуси, со кои мислиме дека може да се превезат до шест илјади лица до Запорожје. Луѓето можат да одат и со лични автомобили. Сметаме дека ако се почитува примирјето, до девет илјади луѓе можат да излезат од градот, рече Орлов.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски објави важна вест: Утре..

Каква е реалната ситуација на терен: За Украинците отчукува часовникот, нема големи шанси за пробив

Цените на нафтата паѓаат, Русија и Саудиска Арабија планираат да ја зголемат понудата

Русија: Уапсивме човек од Крим кој и даваше информации на Украина

(ВИДЕО) Путин се сретна со поранешниот командант на „Вагнер“: „Од сега па натаму работи за мене“

Украински дрон погоди руска електрана