Од Либан утринава лансирани две ракети врз Израел, нема загинати и штети

Од:

Две ракети лансирани од Либан рано утринава го активираа алармниот систем во северен Израел, каде можеа да се слушнат сирените за тревога.

Израелската армија соопшти дека одговорила на нападот со артилериски оган, пренесуваат британските медиуми. Другите агенции јавуваат дека во нападот нема повредени, ниту е предизвикана материјална штета.

Израелската армија соопшти дека една од ракетите била соборена од ПВО, а другата паднала врз ненаселена област.

Израел во 2006 година војуваше против движењето Хезболах, кое има упориште во јужен Либан, а во својот арсенал има напредни ракети, додаваат британските медиуми.

По војната меѓу Израел и Хезболах од пред 15 години, границата оттогаш е релативно мирна.

Би можело да ве интересира

Абас: Израел има една година да се повлече од окупираните територии

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Парламентот на Либан изгласа доверба на владата на премиерот Микати

Ана Ололовска

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Студија во Израел: Секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19

Ана Ололовска