Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

Од:

Група од 59 мигранти избегале од спортска сала во Шпанија, каде биле задржани во карантин, бидејќи било утврдено дека биле во контакт со лица заразени со коронавирусот, јавија денеска шпанските медиуми.

Властите во југоисточниот шпански регион Мурсија соопштија дека на мигрантите им бил одреден карантин од 14 дена во спортска сала во близина на градот Картагена, пишува „Ла Вердад“.

Полицијата досега успеала да пронајде и да врати во карантин 15 избегани мигранти.

Би можело да ве интересира

Во Перу речиси 10.000 нови случаи на Ковид-19 во еден ден

А1он

ВИДЕО: Тест што за помалку од секунда го открива коронавирусот

А1он

Градоначалникот на главниот град на Венецуела почина од Ковид-19

А1он

Речиси 300 заразени со коронавирус во фабрика што прави сендвичи за вработените во „Маркс и Спенсер““

А1он

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

А1он

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

А1он