Од грчките острови во Белгија пристигнаа 18 деца бегалци без придружба

Од:

Во рамките на програмата за релокација на 1.600 деца бегалци без придружба од Грција во некоја од земјите од Европската Унија, од Атина за Белгија заминаа 18 деца кои досега беа сместени во прифатните центри на грчките острови.

Алтернативниот министер за цивилна заштита на Грција Јоргос Кумуцакос рече дека конкретната програма се спроведува постепено и покрај пандемијата, а заблагодарувајќи ѝ се на белгиската Влада истакна дека приемот на 18-те деца бегалци без придружба е практичен доказ на европската солидарност.

Амбасадорот на Белгија во Грција Фансоа Густин рече дека белгиската Влада на 8 мај се обврза да ги прими децата, а три месеци подоцна тие се веќе во Белгија.

Би можело да ве интересира

Белгија: Бројот на заразени двојно се зголемува на десетина дена

Ана Ололовска

Рекордните септемвриски температури во Белгија ги загрижуваат експертите

Ана Ололовска

Вонбрачната ќерка на Алберт Втори ги бара своите права на суд

Ана Ололовска

Белгија: Зголемена стапката на вработеност од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Белгија: Повторно расте бројот на новозаразени од Ковид-19

А1он

Над шеесет илјади Белгијци биле на одмор во црвена зона со Ковид-19

Ана Ололовска